Asus EEE PC

Evet. Artık buranın teknoloji merkezi haline gelmesinin vakti gelmişti.

Bugün tanıtacağımız ürün Asus EEE PC…

Asusun bu ürünü henüz ülkemize gelmemiş olsa da. Son günlerde adı sıkça duyulmaya başlandı. 200$ civarı beklenen fiyatı, küçük ve çok hafif olması başlıca avantajları arasında.

Bilinen dizüstü bilgisayarlara çok yakın özellikler sunan EEE nin üzerinde kurulu işletim sistemi Linux. 7″ lik ekran boyutu, 1GB a kadar çıkan RAM seçeneği, ve 8GB ı bulan HDD seçeneği.

Ancak HDD her ne kadar desek dahi aslında SSDye sahip bu bilgisayar. Bu bellek özelliği sayesinde çok hızlı, az güç tüketerek ve az ısınarak verilere ulaşım, kullanım, okuma ve yazma imkanı sağlıyor. O kadar ki yapılan yorumlarda bilgisayar açılış süresinin 10 sn. kadar sürdüğü söylenmekte.

0.92 Kg lık ağırlığında da SSD nin payı var. Ayrıca bu derece hafifi olması taşınabilirliğini artırıyor. Boyutlarının küçük olmasının da hem hafifliğindeki hem taşınabilirliğindeki payını unutmamak gerek.

Kablosuz ağlara bağlanabilmesi sayesinde her yerden internete erişim imkanının yanısıra, Ethernet desteği ile kabloyla da internet erişimi mümkün.Günümüzde internetin hayatımızdaki yerini düşünürsek bunlarda elbette çok güzel özellikler.

Ve en son avantajı olarak da sitesinde okudğum kadarıyla “with shock-proof design” yani darbeye dayanıklı tasarım. Her elektronik alette bulunması gereken bir özellik bence.

Dezavantajlarına gelirsek en yüksek modelinde bile sadece 8GB depolama oldukça az. Ancak bunu elbette hemen hemen EEE’nin kendisiyle aynı fiyatta olan bir harici sabit diskle çözebiliriz. Bir başka dezavantajı üzerinde değişiklik yapılıp yapılamayacağı hakkında henüz bilgi yok. Yani bana 1GB RAM az gelir diyen bir kullanıcı kendi RAM leri değiştirme işini yapabilecek mi? Desteklediği RAM miktarı ne kadar? Bunlar şimdilik cevapsız kalan sorular.

Yeni teknolojilerle yeniden görüşmek üzere…

Biterken: Teoman – İki Yabancı

Leave a comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create your website with WordPress.com
Get started
%d bloggers like this: