Farklılar (!) Toluluğu

Evet onlar toplumdan farklılar. Giyimleri, konuşmaları, davranışları, mimikleriyle bunu bize sürekli anlatmaya çalışan bir topluluk bu toplumdan farklılar topluluğu. Ne anlatsak ne desek boş onlar hakkında.

Kiminin saçı üç numara, kiminin pembe,yeşil ya da mor. Gelgelelim bu toplumdan farklılar ekibindeki her insan birbirinin aynısı. Neleri farklı birbirinden anlaşılamıyor.

Geçtiğimiz günlerde otobüste böyle bir grupla karşılaştım dört beş erkek çocuğu ki liseye yeni başlamış olmalılar. Zil zurna sarhoş otobüsteler. İkisinin saçı üç numaraya vurdulurmuş, diğerleri uzun ve kirpi gibi hafif de boyalı. Birinin dudağında benim kulağıma küpe diye takmaya korkacağım boyda bir piercing sallanıyor.

Kollarda cips paketlerinden çıkan dövmeler göze çarpıyor. Henüz kalıcısını yaptırmaya cesaretleri yok. Belki de o alkollü kafayla gidin yaptırın desek koşa koşa gidecekler. Ama asıl sorun şurda bunlar kimden farklı olmaya çalışıyor.
Alsancakta sahile indiğiniz anda çevrenizdeki her yüz kişinden doksanı bunlar gibi zaten. Bu durum da asıl sorun şuraya dayanıyor. Birbirine özenen bu garip insanlar mı farklı, yoksa bizim gibi farklı olmak umurunda bile olmayan kendini içinde rahat ettiği şeyleri giyip sokağa adım atan insanlar mı artık farklı olmaya başladı?

Gün geçtikçe bu tip insanlar yüzünden biz toplumda farklı yerlere geliyoruz sanki. Birbirine özenip piercing, dövme, saç boyama yaptıranlar ve kendine yakıştığı, içinde rahat ettiğini düşündüğü giyim kuşamla dışarıda boy gösterenler.

Evet bu yazıda sözü geçenlere inanmayanlar güzel bir akşamüstü Alsancak veya Karşıyakada sahilde çimlere oturanları bir incelesinler. Eğer altında kotu veya şortu üzerinde bunlarla uyumlu düzgün bir penyesi olan biriyle karşılaşırlarsa işte o farklılar topluluğundan farklı olan ama toplumdan farklı olmak için uğraşmayandır diye gururlar göstersinler.

Leave a comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create your website with WordPress.com
Get started
%d bloggers like this: