Renovatio

Daha önce bahsetmeyi düşünüyordum. Yazılara şöyle bir baktım unutmuşum anlaşılan. Renovatio nedir? Ne anlama gelir?

Renovatio’yu ilk defa adını bile hatılamadığım bir filmde gördüm. Filmdeki tasarımcının tasarladığı bir sürat yatıydı. Tasarımcının bir organı düzgün çalışmıyordu ve organ nakline gereken para için bu yatı tasarlamış ve adını Renovatio koymuştu. Biliyorum Renovatio adını hala açıklamadım.

Renovatio latince yeniden doğuş demektir. Bu anlama gelen diğer bir kelime de rönesanstır. Yani o dönem de aslında sanat, insanlık, milliyetçilik gibi düşünce akımları için bir yeniden doğuş zamanıdır.

İşin özünde ben filmdeki yatı çok beğendiğim için ve Renovatio adının anlamı hoşuma gittiği için bu adı kimi yerde takma ad olarak kullandım, kimi zaman bu şekilde bir alan adı yönlendirme aldım.

Ve en son olarak bu blogun adı olmaya hak kazandı. Daha doğrusu blog yeniden doğuş adını almaya hak kazandı. Çünkü bu sayfalar ilk kez yayınlandığında ben yeni terkedilmiş, kendini çok çaresiz gören, boşlukta hisseden, tüm güzel şeyleri elinin tersiyle iten, bundan sonra hayatın anlamının olmadığına inanan, Ege olmadan hiç olduğumu düşünen biriydim. O yüzden de bu sayfalara “Bir ölünün not defteri” dedim.

Şimdilerdeyse artık her şey kesinlikle geçmişte kaldı. Artık her şey güzel bir anıdan ileriye gidemiyor. Beni ağlatmak şöyle dursun üzmeye bile yetmiyor terk edildiğim düşüncesi. Hayat devam ediyor. İşte bu nedenle bu sayfalar artık “Renovatio” dönemini yaşıyor. Belki yazılarda gözle görülür bir değişiklik yok ancak yakın çevremin bende gözlemlediği yadsınamayacak değişiklikler var. Renovatio şimdi anlam kazandı.

Ege sadece güzel bir anı. Hayat ise geçmişte değil şu anda yaşanıyor. Hayır, anı yaşa tarzı bir klişenin içinde değilim, geleceği planlıyorum ama bu sefer geleceğimi başkalarını dahil etmeden kendi üzeirmden planlıyorum ve biliyorum ki her kime karşı olursa olsun fazla güven ve bağlılık sonunda yalnızca bize kaybettiriyor. Herkese gerektiği kadar güvenmeli, değer vermeli ve bağlanmalıyız. Kendimize güvenden ise asla vazgeçmemeliyiz çünkü her şey bittiğinde bu dünyadan yalnız ayrılacağız. Her şeyin başında ve sonunda aslında yalnızlık var.

Biterken : Seksen Dört – Ölürüm Hasretinle (Az önce yazdıklarımla biraz tezat ama 😉 )
(Bu arada google amcaya sordum. Film The Island imiş, filmde Renovatio denen yat ise Wally Power 118 imiş. Yatın fotoğrafları vs. için http://www.wally.com/jumpch.asp?idChannel=44&idUser=0&attivo=2-6 )

Join the Conversation

1 Comment

  1. şaşırdım desem yeridir çünkü bende aynı kelimeyi çok kez kullandım ve yeniden doğmayı çok istedim.Hayallerim ve kurmayı plandığım bi hayat vardı ama olmadı seni tebrik ederim.Ben bunu başaramıyorum kimselerin olmadığı yerelere gitmek v uzaklaşamak istiyorum.

    Like

Leave a comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create your website with WordPress.com
Get started
%d bloggers like this: