Yalanlar

Aslında sevdiğim bir şarkıdır Keremcem den Nerelere Gideyim ama bugün televizyonda çalarken sözleri kulağımı tırmaladı.

” Bedenimden daha büyük bir yalan 
Söylemedim sana inan 
Bütün hepsi yalan olsa bile
Ne farkeder bunca sevgiyle” diyor Keremcem şarkıda. Zaten ilk mısrada somut ve soyut kavramları birbirleri ile karşılaştırarak elma ile armudu toplamaya çalışıyor. Ancak bana daha da ters gelen sevgilisine yalan söylediğini itiraf etmesidir. Aslında itiraf etmesi değil yalan söylemesidir.
Bir ilişkinin düzgün gidebilmesi için her şeyden -sevgiden bile- önce güven olması gerektiğine inanırım ve şunu açıkça belirtebilirim ki sevgilime asla en ufak bir şey hakkında bile yalan söylemedim. O beni güvenilir biri olarak tanımıştı ve onun güvenini sarsacak hiç bir şey yapmadım asla ki ayrılmamıza rağmen hala da yapmam. Bir ilişkinin temelinin sağlam olabilmesi için harcında yalan olmaması lazımdır. Bir ilişkideki yalan deniz kumu gibidir bir inşaatta. Ortaya çıkmaya başladığında ilişkide çatlaklar belirmiş demektir ve yıkılma sürecine girmiştir o iş.
Ha sevgilime yalan söylemedim demek hayatım boyunca hiç yalan söylemedim demek değildir. Elbette kimi zaman kendimi kimi zaman başkasını kurtarmak için küçük yalanlara başvurdum hiç bir zaman büyük yalanlar söylemedim diyebilirim. Lakin küçük yalanlar kullandım kimilerinin beyaz yalan dediği tarzda şeylerdi bunlar ki siyah ya da beyaz yalanın her zaman yalan olduğuna yürekten inandım ve yalan söylememek için çabaladım her zaman. Sonuçlara katlanmam gerekse de yalandan sakınmaya çalıştım.
Çünkü her zaman yalanın ortaya çıkmasının sonuçları doğruları söylemenin sonuçlarından daha kötü olmuştur ve sadece anlık değil geleceğe dair kişiye olan güveni de sarsmıştır. Sadece sevgililik tarzı ilişkilerde değil her türlü ikili ilişkide güven önplandadır her zaman.
Bu sebeple kimsenin güvenini kaybetmek istemem ve güveni kaybetmenin en basit yolu yalan söylemek olduğundan yalan söylemekten kaçınırım.  Ancak yukarıdaki şarkı sözlerinde sevgililik ilişkisi içinde yalanlar söz konusu. Bu benim kaldıramayacağım bir durum ve ortada ne kadar sevgi olursa olsun yalan varsa artık her şey yalan olur, o ilişki yalan olur, biter gider.
İşte bu sebeple yalan söylemeyin diye nasihatle bitirmek istemiyorum ama kıssadan hisse vermeden duramayacağım. Bilirsiniz ki yalancının mumu yatsıya kadar yanar, eninde sonunda yalanınız ortaya çıkacaktır. Eğer bir kişinin size güven duymasını istiyorsanız yalan söylemeyin, dürüst olun güven gelecektir.
Biterken :  Pinahni – İstanbulda

Leave a comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create your website with WordPress.com
Get started
%d bloggers like this: