İkarusun İzinde…

İkinci kolonu da karabine taktıktan sonra göz ucuyla kanadının flaplarını kontrol etti. Dört aylık bir aradan sonra yeniden take-off ta kanadın önündeydi. Kafasını kaldırıp eğitmenine baktı. Daha sonra frenleri ve A kolonlarını tuttu. Artık her şey uçmaya hazırdı. Kanadı güzelce serilmiş, telsizi çalışır vaziyette, kuşamı eksisksiz ve doğruydu. 

Eğitmeniyle gözgöze geldi rüzgar çok hafif sağ çapraz geliyordu. Aylardır beklenen komut nihayet gelmişti : “Hadi Burak hazırsan çek bakalım!”. Kanadın arkasındaki arkadaşlarına “Çekiyorum.” diye seslendikten sonra koşmaya başladı. Arkasında kanadın dolduğunu belirten hışırtılar ve kolonlardaki zorlanmayı hissederken tekrar gözucuyla flaplara baktı. Artık tepesine gelen sağ kolonu bıraktı ve iki adımla sol slaytı toplayarak kanadını bir kez daha kontrol etti ve koşusunu hızlandırdı.
Yeterli hıza geldiğini hissettiği an %25 frenini çekti ve aylar sonra rüzgar yüzüne çarparken ayakları artık yere basmıyordu. Take-off un önündeki iki çam ağacının arasından geçer geçmez telsizden beklediği komut geldi “Oturabilirsin.”. Kendini geriye bıraktı ve harnessin içine düştü. Take-offtan açıldıkça yan rüzgarın kuvveti artıyordu.
Kanadına baktı. İlerleyiş yönüne baktı rüzgar sola atıyordu. Göz ucuyla bir de yedeğine baktı. Rüzgar yandan vurdukça kanat ve harness sallanıyordu. Aklından “Keşke göğüs kolonunu biraz daha sıksaydım.” diye geçirdi ama artık çok geçti. Bu arada telsizden “Sende İpek” sesini duydu artık take-off taki eğitmeni Aliden değil iniş alanında bekleyen eğitmeni İpekten komut alacaktı.
“İniş alanının üzerine kadar düz gelelim. Çok fazla sallanmamaya çalış.” diyen telsizle beraber mesafeyi şöyle bir ölçtü ve daha gidecek yolu olduğuna kanaat getirerek manzaranın keyfini çıkarmaya başladı. 150 metre kadar aşağıda ağaçlar yemyeşildi tam bir bahar havası vardı ve iniş alanı gittikçe yaklaşıyordu. İniş alanı üzerine geldiğinde beklediği komut geldi. “Sola doğru ağırlık ver.” Basabildiği kadar ağırlığı sola basarken kanat dönmeye başladı.
Kafasını sola çevirdiğinde altındaki yeri sağa çevirdiğinde ise üzerindeki kanadı görebiliyordu 90 derecelik bir dönüşün ardından “Sağa ağırlık vererek 360 derece dönelim” komutu geldi telsizden. Bu sefer ağırlığını sağa bastı kanat dönüşe başladı ve yaklaşık 180 derece sonra dönüşü durma noktasına geldi rüzgarı karşılamıştı ve dönmek istemiyor gibiydi. “Daha fazla ağırlık ver” komutu ile sağ tarafa daha da yüklendi artık yeri görmek çok daha rahattı. 360 derecelik dönüşünü tamamladıktan sonra sola ve sağa birer dönüş daha yaparak iniş irtifasına geldi.
Artık inişe hazırlanma vaktiydi. Telsizden gelen “Sağdan dönüp rüzgarı karşılayalım” komutunu kanadın hışırtısı nedeniyle “soldan” olarak anlayınca 90 derecelik bir dönüş sonunda yaklaşık 20 metre ileride duvar olduğunu gördü. Eğitmenin neden duvara döndürdüğüne anlam vermeye çalışırken “Sağdan dön, sağdan” diye tekrar komut geldi ancak artık çok geçti. Rüzgar tam arkasındaydı ve zaten sola dönmekte olan bir kanadı durdurup sağa dönüşe geçirmek yerine kendi inisiyatifini kullanarak soldan dönüşüne devam etti ve yere 1-2 metre kala rüzgarı karşılamış oldu. Hemen ardından %50 frenini çekti ve ayakları yere değdi. Hemen frenleri sıfırlayarak yer çalışması ile eğitmenin yakınına kadar gitmeyi düşündü ama gökyüzü kalabalıktı, rüzgar az da olsa yandan geliyordu ve yelken olmak da üzerine birinin inmesini de istemediği için kanadını söndürdü.
Ardından telsizini kapattı. Kolonlarını çıkartıp kanadını bohça yaptı. Eğitmeninin yanına giderken gözlerinden mutluluk saçılıyordu. Bohça yaptığı kanadını bıraktı. Harnessini ve ardından kaskını çıkardı. Eğitmeninin “Eee Burak nasıldı?” sorusuna verdiği cevap günün özeti gibiydi.
“Çok güzel.”
Not: 29 Mart 2009 Manisa 300mt. uçuşumun öyküsüdür.

Leave a comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create your website with WordPress.com
Get started
%d bloggers like this: