DHV Testleri hakkında

Gelişen teknoloji ile beraber yamaç paraşütü dünyası da büyük bir ilerleme kaydetti. Bu konuda zaten herkes hem fikir. Öyle ki artık kanatların performansları gittikçe ilerlerken güvenlikleri de artıyor. Peki bu gelişmeleri hala eski nesil testler ile ölçebilir durumda mıyız?

Demek istediğim şu örneğin Ozone Rush 3 testlerinin büyük bir kısmından EN A alıp, üç ya da dört başlıktan EN B aldığı için EN B olarak değerlendirilmiş bir kanat. Bu çok doğal testlerde bir tane bile EN B sonucu olsa bir kanada B verilmeli. Bu durumda eski nesil değerlendirme ile testlere bakan biri bu kanadın EN A ya yakın yani performansı başlangıç seviyesine uygun bir kanat olarak değerlendirebilir. Ancak bu kanadın performansı çok daha yüksek ve başlangıç veya başlangıçtan yeni çıkmış bir pilot bu kadar aktif bir kanadı tutmakta zorlanabilir. Hatta dönüşlerini kontrol edemeyebilir.

Aynı şekilde şu anda kullandığım Gin Sprint de fren basıncı ve dönüşlerdeki keskinliği açısından testlerinin çoğundan EN A almış olsa bile performans olarak EN A yı hiç hak etmediğini söyleyebilirim. Bu sebeple bence artık DHV güvenlik testlerinin yanı sıra artık bir de performans testleri devreye sokulmalı. Kanatların dönüş keskinliği, ağırlık transferine tepkisi, kalkış kolaylığı, fren basıncı, stall hızı, maksimum hızı gibi konular da ele alınmalı. Böylece kanada sadece güvenlik değil performans açısından da bir sertifikasyon verilmeli.

Eskiden olduğu gibi performans arttıkça, güvenlik azalır yaklaşımı her geçen gün doğruluk payını kaybediyor. Artık güvenlikten ödün vermeden performans artabiliyor. Öyle ki EN C performansı sergileyen bir kanat güvenlik testlerinin çoğundan EN A bir kısmından ise EN B alarak güvenlik testlerini inceleyen biri tarafından “Bu kanat iyiymiş, hazır başlangıç eğitimimi tamamlamışken kendimi geliştirmek için iyi bir kanat olabilir.” düşüncesine yol açabilir. Bu kişinin soaring uçuşu ise onu bir felakete sürükleyebilir -fazlaca dalan bir dönüş yaparak-

Şu an için performans testi olarak sadece internette daha önceden bu kanat ile uçuş yapmış pilotların yorumlarına erişebiliyoruz. Oysa test pilotları tarafından yapılmış bir performans yorumu çok da doyurucu ve bilgilendirici olacaktır.

Ayrıca unutulmamalıdır ki DHV / Acpul veya EN güvenlik testleri olmalarına rağmen test manevraları genel olarak kapanmalardan çıkışı ve bu çıkışlardaki tepkileri ölçmek üzere tasarlanmıştır. Oysa ki bir kapanmanın çıkışı kadar oluşması süreci de kanadın güvenliğinde önemli bir yer taşır. Hatta çıkışından daha önemli olarak kabul edilebilir. Çünkü kapanma olmazsa çıkışı da olmaz 🙂

Kapanması daha zor olan bir kanat yenilenecek güvenlik testlerinden daha güvenli olduğuna dair raporlar alabilir. Açılış tepkisi de tabi ki değerlendirilmeli ve ikisi de eşit şekilde göz önünde bulundurulmalıdır. Her ne kadar bir kanat kapanmaları çabuk ve az kayıpla tolere edebilecek yeteneğe sahip olsa da en ufak bir türbülansta dahi kapanıyorsa bu durumda o kanadın güvenlik testlerinden EN A alması biraz absürd olmalıdır. Ayrıca sürekli kapanan bir kanadın performansı da daha az kapanma yaşayan bir kanattan daha düşük olacaktır.

Sonuç olarak benim şahsi kanaatim artık güvenlik testlerinin değişen teknoloji ile beraber yenilenmesi ve yanına bir de performans testlerinin eklenmesi gerektiği yönündedir. Böylece güvenliği yüksek ve performansı da yüksek kanatları doğru pilotların seçmesi, yüksek güvenlikli ve daha düşük performanslı kanatların da doğru pilotlar tarafından seçilmesi sağlanacaktır. Umarım ilerleyen günlerde bu yönde de gelişmeler görürüz ve uçuş keyfimiz her geçen gün artar.

İnişlerinizin kalkışlarınıza eşit olması dileğiyle.

Leave a comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create your website with WordPress.com
Get started
%d bloggers like this: