Steve Jobs

Steve Jobs, Apple firmasının eski CEO’su, kurucusu. Pixar ve neXt firmalarının yönetim kurulu üyesi ve bir ortağı.

Dün sabah uyandığımızda vefat haberini aldık. Doğrusunu söylemek gerekirse görevinden ayrılmış olsa da daha bir kaç yıl daha yaşayacağını düşünüyordum. Ölebileceğini hiç düşünmemiştim.

Açıkçası bir Apple hayranı değilim hatta beni yakından tanıyanlar Apple’dan fiyat politikası nedeniyle ne kadar az hoşlandığımı bilirler. Aynı işi yapan ürünlere, daha fazla performans gösteremedikleri halde sadece şık durdukları için tonlarca para saçmak saçma geliyor bana. Her güncelleme için ayrı para vermek appStore veye iTunes gibi tekellerin altına girmek.

Bunun yerine linux ve open source ürünleri tercih ederim imkanım olduğunca. Yine aynı sebeplerle Microsoft ve ürünlerine de uzak durmaya çalışırım.

Ancak; kabullenmeliyim ki, Apple II’den beri Steve Jobs çok şey başardı. Girişimcilik örneği bir insandı, sadece yeni teknoloji geliştirmekle kalmıyor, onu insanların alacağı şekillerde sunması gerektiğini biliyordu ve bu ürünlerin sahibi olmanın insanı prestij sahibi bir insan haline getiriyormuş gibi bir pazarlama stratejisiyle kendi pazarını da yaratmayı bildi. Bunun sonucunda da kendi pazarında dünya devi haline geldi, insanlara tekelleşmeyi bir mahrumiyet gibi değil bir prestij kaynağı gibi göstermeyi bildi ve sonuç olarak dünyanın en zengin insanlarından biri oldu.

Dediğim gibi Apple firmasını sevmesem de Steve Jobs’ın ölümü beni de üzdü. İnsanların zamansız ölebileceğini bir kez daha hatırlattı. Geriye söylenecek tek şey kaldı: “Rahat uyu Steve Jobs.”

Leave a comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create your website with WordPress.com
Get started
%d bloggers like this: