Bilgisayar Mühendisliği, Bilgisayar Bilimleri ve Bilişim İşçiliği

Bugünün yazısına biraz mesleki sıkıntılara değineceğim. Aslında sıkıntı dememeli de yanlış adlandırma demek belki daha doğru. Ya da belki, o da doğru değildir. Bizim meslek biraz karmaşık açıkçası.

Mezun olacağım bölümün adı Bilgisayar Mühendisliği, yurtdışında genelde adı Computer Science yani Bilgisayar Bilimi olarak geçiyor. Aslında o biraz daha doğru gibi, çünkü öğrenim programımız mühendislikten ziyade bilime daha yakın. Temel mühendislik derslerinin pek çoğunu almıyoruz ancak yaptığımız işi de tam olarak bir mühendis mantığı ile en az kaynak kullanarak, en etkin biçimde sonuç verecek ve her geçen gün daha ileriye taşınabilecek şekilde yapıyoruz.

Peki bu karmaşıklığın içinde biz kendimizi nasıl göreceğiz? Bir bilim adamı olarak mı yoksa bir mühendis olarak mı? Aslına bakarsanız özel sektöre çıktığımızda bizim durumumuz ikisi de değil. Bir bilgisayar mühendisinin özel sektörde yaptığı iş Bilişim İşçiliğidir. Çünkü, sahaya iner, işi bizzat üstlenir, üretimi kendi elleriyle yapar.

Başka hiç bir mühendis bu şekilde çalışmaz. Mühendisler projeyi planlar, planı onaylar, dökümantasyon ile ilgilenir, imza yetkisi olur vs. vs. Bu saydığım işleri ise bilişim dünyasında Yazılım Mimarı yapar. Onun yaptığı işin de mimarlıkla çok yakından alakası yoktur ama yine de bazı açılardan yaklaşır.

İşte bu sebeple diyorum ki piyasada çalışan ve henüz Yazılım Mimarı sıfatını kazanmamış her bilgisayar mühendisi aslında bilişim işçisidir, bilişim emekçisidir. Bütün gün ve hatta gece, otobüste, evde, ofiste projenin gerçekleşmesi için, yazılımın kullanılabilir, pazarlanabilir hale gelmesi için doğrudan yazılımın üzerine – planların değil – emek harcar, ter döker kafa patlatır.

İşte bu sebeplerle her bilgisayar mühendisi, bilişim emekçisidir.

Peki olması gereken nedir? Eğitimleri gereği bilgisayar mühendislerinin proje planlama ve yönetimine rol alması ve altında bilişim emekçisi olarak bilgisayar programcılığı önlisans ve teknik lise mezunları yer almalıdır. Ancak son yıllarda ülkemizdeki her meslek dalında olduğu gibi bilgisayar mühendisliğinde de mezun fazlası olması. Yani mezun sayısının, mühendis açığından fazla olması şirketleri ve mühendisleri bu yola sürüklemiştir. Sonuç olarak da mutsuz mühendisler ortaya çıkmıştır.

Kendi adıma bilişim emekçisi olmaktan şikayetçi olmadığımı açıkça ifade edebilirim. Hatta memnun olduğumu söyleyebilirim ve bazen neden programcılık yerine mühendislik okuduğumu da sorguluyorum. Tabi ki bu da biraz toplum baskısı ile oldu, başarılı bir öğrencinin dört yıllık bir bölüm varken iki yıllığı tercih etmesi kabul edilemezdi.

Neyse efendim konuyu dağıttık. Sözün özü odur ki, ülkemizde bilgisayar mühendisleri Yazılım Mimarı sıfatını alana kadar mühendislik değil işçilik yapıyor, eğitimde ise mühendislikten çok Bilgisayar bilimleri eğitimi alıyor. Bu sebeple bence isimlendirmelerin düzeltilmesi gerekiyor.

Bir bilgisayar bilimleri öğrencisi ve bilişim emekçisinden sevgilerle…

Join the Conversation

1 Comment

  1. Ek olarak yazilim mimarlarinin tum surece hakim olabilmelerini saglayan ve ‘bilisim iscisi’ diye nitelenen kisilerle -veya bu isi ustlenen proje yoneticisinin- iletisiminin daha kuvvetli olmasini saglayan harcin; kismen gecirdikleri yazilim proje sureclerindeki edindikleri gelistiricilik deneyimlerine dayandigini dusunuyorum. Ama buradan surecin dogru isletildigi anlami cikmasin. Yani gelistirici kod yazarken tek bir satir kod yazmamis adamin ‘bu ne cirkin seydir boyle’ seklindeki koda yonelik mesnetsiz yaklasimi -o anda belki dogru olsa bile (bilicaltindaki onyargi odaciklarindan dolayi belki de)- kisi uzerinde icsellestirebildigi bir degerlendirme yaratmayacaktir muhtemelen. Ama Turkiye’de bu hiyerarsik yerlesimin ne kadar dogru oldugu supheli. Meslekteki belirsiz baloncuklar bence orgutlu bir yaklasim ile cozulebilecek ve baska bir yazinin konusu olabilecek kadar da muallakta..

    Like

Leave a comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create your website with WordPress.com
Get started
%d bloggers like this: