Sabahlara Kadar…

Yıllardır her mezun olan der ki; “Oğlum, sakın mezun olma uzatabildiğin kadar uzat okulu. Öğrencilik en güzeli.” Ben de hep “Tabii,” derdim. “Adam mezun olmuş, 8-5 çalışıyor, parasını kazanıyor. Konuşmak kolay, biz ödev proje diye sabahlarken o fosur fosur uyuyor.” Ne kadar yanıldığımı gördüm son 7 ayda.

Malum 7 aydır staj ve üzerine part-time çalışma derken iş hayatının içine girdim. Kurumsal bir şirkette bilgisayar mühendisliği yapmak da zor iş. Ne açıdan zor? Şöyle ki; benim her zaman kendi projelerim olmuştur ve öğrenci hayatı devam ederken, istediğim zaman gerekirse sabaha kadar oturup üzerinde çalışmışlığım vardır.

Bugünlerde de iki-üç tane eş zamanlı yürütmeye çalıştığım projem var, bunlardan biri de tezim. Diğerleri ise web üzerinde ufak tefek reklam geliri vb. getirecek, maddi bir getirisi olmasa bile manevi olarak çok şey getirecek şeyler. Ancak, işten gel, yemek yap, ye, bulaşığı yıka, evin diğer işlerini yap derken vakit tükeniyor. Değil kendi projelerime, kendime vakit ayıramıyorum çoğu günler.

Sabahlamak istiyorum bu sebeple sonra ertesi günü düşünüyorum, iş var, üzerinde dikkatli çalışmam gereken bir iş hem de. Yaptığım her değişikliğin aynı gece sisteme yansıdığı bir işte çalışıyorum. Yaptığım hata ertesi gün direk müşterilere yansıyacak ve beni zor durumda bırakacak diye düşündüğüm için erken uyuyorum. Uykumu almak ve dikkatimin dağılmaması için.

Özlüyorum sabahladığım günleri, önümde bilgisayarın parlak ışığı, odanın lambaları kapalı, belki de aylardan mayıs, balkon kapısı açık dışarıda sokak köpeklerini kesik havlamaları, ara ara esen serin bir rüzgar ve projeye eşlik eden bazen bir bardak kahve, bazen bir kadeh votka. Özlüyorum o günleri.

Son günlerde en geç yattığım saat bir oluyor. İşler yarım kalıyor, parça parça yapılıyor. Belki bir gün sabahlarım ve bitiririm projelerden birini, belki o gün yine bir mayıs gecesi olur. Cam açık, serin gece havası doldururken odayı. Projemin son satırlarını yazar bitiririm.

Bu yazıyı bitirdiğim gibi.

Join the Conversation

1 Comment

Leave a comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create your website with WordPress.com
Get started
%d bloggers like this: