Design a site like this with WordPress.com
Get started

Yedek Oyuncu

Merhaba,

Çalışanlar bilir, bir yere ilk girdiğinizde sistemi, işlerin nasıl yürüdüğünü neyi nasıl yapmak gerektiğini bilemez insan. Genelde birinin yanına verilir ve bir süre usta-çırak ilişkisiyle kurumun işleyişi, adetleri, püf noktaları vb. öğretilir. Bu noktada bazı ustalar her şeyi öğretmekten kaçınırlar. Çünkü, çırak eğer ustanın bildiği her şeyi bilirse ve yapabilecek seviyeye gelirse artık eski ustaya gerek kalmayabilir. İşte eskiler bundan çekinirler.

Çıraklar ise, işe yaramak için, kendini göstermek için, bir vakit ve nakit kaybı olmadığını kanıtlamak için her şeyi öğrenmeye çabalar. Elinden geleni yapar.

Bu noktada kurum ne düşünür? Kurum çırağın işin tamamını öğrenmesini ve yapabilecek seviyeye gelmesini ister. Çünkü, usta değerli bir elemandır ve piyasada da değeri yüksektir. Her an daha iyi bir teklife, daha rahat bir işe veya emekliliğe kaçabilir. İşte bu anlar için Usta’nın bir yedeğini yapmak lazımdır. Bu sebeple kurum Usta’nın yanına çırak verir. Projeyi öğrenmesini, usta gittiğinde ilgilenebilmesini ister. Yine bu nedenle kurum bir projede tek bir usta çalışmasına sıcak bakmaz.

Kendisi için çıraklık mevkisini zararlı gören bazı ustalar ise çıraklara her püf noktayı öğretmez, hatta bazen projeyi özellikle sadece kendi çözebileceği deyimlerle, noktalarla karmaşık hale sokar. Öyle ki Amerika’da yaşayıp çalışıp, yerini garantilemek için bütün yazılım kod ve açıklamalarını Türkçe yazan mühendisler duydum.

Yedek oyuncu her zaman için kurumun lehinedir ancak bazen ustanın aleyhine olabilir. Yine de şunu unutmamak gerekir eğer usta işinin ehliyse yeri zaten sağlamdır ve çıraktan korkmasına mahal yoktur. Tam aksine çırağı üzerindeki yükü alacak şekilde kullanabilir. Böylece kendisi de bir nebze rahata kavuşur, telefonla kesintilere uğramayan yıllık izinlere kavuşur.

Usta – çırak ilişkilerinizin hep kazan-kazan olması dileğiyle, iyi çalışmalar.

Advertisement

Leave a comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: