İki Süper Film Bir Arada

Merhaba,

Bugün iki yeni internet hizmeti ile tanıştım. Hoşuma gittikleri için de bir yazımda paylaşmak istedim. Açıkçası ikisini de henüz kullanmadım ve aralarında bir seçim yapamadığım için alfabetik sıra ile tanıtım yapayım dedim.

Öncelik vereceğim hizmet projemefon.com adlı internet sitesi. Bu site yurtdışı (Amerika) kaynaklı kickstarter.com sitesinin birebir kopyası diyebiliriz. kickstarter sadece Amerikan kimliğine sahip olan kişilere hizmet ettiği için Türkiyede benzeri bir sistem ararken arkadaşım Doğaç Yavuz ‘un önerisiyle Projemefon.com’u buldum.

Kısaca mantıktan ve ne işe yaradığından bahsedersek, düşünün ki bir projeniz var oldukça yaratıcı ancak kaynağınız yoksa kaynak bulmanıza yardımcı oluyor. Sistem melek yatırımcı sistemi gibi değil. Siz projenizi tanıtıyorsunuz, ihtiyacınız olan miktarı yazıyorsunuz. Ardından sitenin ziyaretçileri projeleri geziyor ve beğendiği projelere dilediği miktarda bağış yapabiliyor. Bu noktada proje sahibinin belli miktarlar için ödüller koyması gerekiyor. Örneğin, 50 TL üzeri bağış yapana proje çıktısının soft copy hali, 150 TL üzeri yapana basılmış hali hediye gibi.

Sistem ya hep ya hiç kuralına dayanıyor. Şöyle ki; eğer gerekli miktar toplanamazsa bağışçılara paraları iade ediliyor. Gerekli miktar toplandığı takdirde ise %10’u sitenin olmak üzere bağışınızı alıyorsunuz. Sizden istenen ise projenizi tamamlamak ve bağışçılara söz verdiğiniz hediyeleri vermek.

Projeleriniz varsa bakmakta fayda var.

İkinci bir site ise zumbara.com bugün internetteki gazetelerde gördüğüm bu sistem de hoşuma gitti. Bir takas sitesi olan bu sistemde takası yapılan şeyler hizmet, daha da doğrusu bu hizmet için harcadığınız zaman. Örneğin, sitede gitar kursu vermek için ilan veriyorsunuz ve tamamen ücretsiz olarak 2 saat kurs veriyorsunuz. Bunun karşılığında da 2 saatlik kredi kazanıyorsunuz ve bu iki saati sizin gibi hizmet veren birinde harcayabiliyorsunuz. Örneğin, 2 saat trafikte araç kullanma eğitimi alabiliyorsunuz.

Sistem tamamen zamanı para birimi olarak kullanıyor. Zaman kazanıp, zaman harcıyorsunuz bu sayede zamanın değerini bilmenizi sağlayacağını iddia ediyor site. Böylece aslında her zaman için tek harcadığımız şeyin zaman olduğunu vurguluyor.

Kayıt formu biraz uzun geldiği için ben kayıt işlemini tamamlamadım henüz ama boş bir vaktimde kayıt olmayı planlıyorum.

Bu akşamlık bu kadar. Umarım sistemleri inceler ve beğenirsiniz.

Leave a comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create your website with WordPress.com
Get started
%d bloggers like this: