Fırsatlar, Girişimler ve Cesaret Üzerine

Bir kaç gündür aklımda dönüyor. Fırsat bulmak ile fırsat yaratmak arasındaki fark, nasıl da benzedikleri halde ne kadar ayrı oldukları.

Şans ile azim kadar farklılar birbirlerinden çünkü, fırsat bulan ve değerlendiren insan şanslı insandır. Fırsat yaratan ise azimli, o başarmak için çabalamış, kıvranmış, acı çekmiş uykusuz kalmış ve becermiştir. Cesaret ister kendin için fırsat yaratmak, girişimcilik ister.

Girişimcilik dediğimiz de düşündürüyor beni yıllarca, kağıt üzerinde harika bir girişimciyim. Kafamda onlarca şirket kurdum, batırdım veya yükselttim. Bu noktada da girişimci tanımını düşünmek gerekiyor, bir işi yapmaya heves eden değildir girişimci. O işi yapmaya girişmiş olandır. Başarılı ya da değil, işin o kısmı önemli değildir. Önemli olan kolları sıvayıp girişmektir işe. Üniversitede genç girişimciler topluluğuna girmek değildir, girişimcilik. Elini taşın altına koymaktır. “Ben bunu yapmak için çabaladım.” diyebilmektir.

Son zamanlarda kafam dönüyor, cesaret toplamak istiyorum. Kağıt üzeri girişimciliğinden, gerçek girişimciliğe yol almak istiyorum. Bunun için cesaret istiyorum. Kendi fırsatımı kendim yaratacak gücü, cesareti, azmi kendimde bulup, kendi fırsatımı yaratma işine girişmek istiyorum.

Hazır gençliğin kavak yelleri başımızdayken bundan faydalanıp pupa yelken gitmeli belki de. Cesareti toplamalı.

Leave a comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create your website with WordPress.com
Get started
%d bloggers like this: