Havayı koklamak

Havacılık ile uğraşan biri olarak meteorolojik koşullar benim için hayatın önemli bir parçası. Bir bakışla hava durumunun önümüzdeki saatlerde nasıl olacağını öngörmek bizim için edinilmesi gereken bir yetenek.

Bugün bu yeteneğimi yeteri kadar geliştiremediğimi fark ettim ve üzüldüm. Sabah evden beş dakikalığına çıktığımda günlük güneşlik denebilecek yazdan kalma bir günle karşılaştım ve buna güvenerek arkadaşıma giderken sadece bir ceket ile şemsiye almadan çıktım evden.
Akşam olduğunda ise öyle bir yağmur bastırdı ki eve gelene kadar sıçana dönmüştüm bile. Havayı kokalayabilmek nasıl olacağını bilmek önemli. Gelecekte bir gün ehavkta eğitmenliğe gelirsem. O zaman böyle bir durumla karşılaşmayı istemem. Meteorolojinin yaptığı tahminler bile yanılıyor olabilir ama ben sabah havaya bakarak gün boyu nasıl gideceğini bilebilmeliyim. Çünkü bir havacılık sporu yapıyorum.
Rüzgarın esişinden, güneşin doğuşundan, havadaki pustan, nemden günün nasıl geçeceğini bilmek sahip olunması gereken bir yetenek. Ve bunun için teorik olarak daha çok bilgi sahibi olmak lazım. Daha çok okumak, görselleri incelemek, grafikleri yorumlamak, geçmişteki olayları yorumlamak lazım.
Anlayacağınız havayı koklayabilmek için çok çalışmak lazım. Ve o gün geldiğinde ben de eğitmenim gibi sabah “Akşama yağmur var.” diyerek ne zaman kanatları toplamak gerektiğini önceden görebilmeliyim. Malzeme her şeyden değerli.

Leave a comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create your website with WordPress.com
Get started
%d bloggers like this: