The Mask Of Zorro / Zorronun Maskesi

Geçtiğimiz günlerde televizyonda kanalları gezerken rastladım bu filme. Bir halk kahramanı olan Zorro gerçek adıyla Don Dİego nun hikayesini anlatan başka bir film daha.

Ancak bu film bize biraz Batman Dönüyor filmini biraz da Monte Kristo Kontunu çağrıştırmıyor değil.

Hikayeye biraz olsun dönersek. Zorromuz artık 30lu yaşlarını aşmış,evli ve çocuk sahibi bir adamdır ancak halen ezeli düşmanı Gonzales’e karşı savaşmaktadır. Bir gün yine çarpışmadan çıkıp eve geldiğinde Gonzales ve adamları Don Diegoyu haklı olarak Zorro olmakla suçlayıp öldürmek isterler bu sırada önüne atlayan eşi kurşuna hedef olarak can verir. Gonzales de aynı kadını sevdiğinden ve kurşunu sıkan kendisi olduğundan Don Diegoyu hapse gönderir ve kızını kendi çocuğu olarak sahiplenir. Yıllar sonra hapisten çıkan Don Diego, küçükken kendisine hayran olan bir çocuk Alejandro ile bir meyhanede karşılaşır onu eğitir. Yeni zorro olması için sadece kılıç, silah ve hız üzerine değil aynı zamanda etik ve ahlak üzerine de dersler verir. Filmin sonuna doğru Gonzalesin hain planları elbet bozulur. Zorronun kızı ve yeni Zorro birbirlerine aşık olurlar, kız gerçek babasını bulur vs vs.

Bu noktada asıl ilgimi çeken Zorro, Batman, Robin Hood gibi halk kahramanlarının çokluğu olmuştur. Ki ülkemizde de Köroğlu, Kara Murat gibi bol miktarda kahraman vardır. Bütün bu hikayelerde ezilen bir halk ve onu ezenden kurtaran kıvrak zekası ve sütün dövüş yeteneği olan bir kahraman mevcuttur.

Her filmin sonuna doğru kötü adamın bütün mal varlığı ezilen halka pay edilir. İyi kalpli kahraman bu mal varlığının kuruşuna bile dokunmaz. Hikayenin çoğu yerinde halk tarafından kötü adamdan saklanır.

Her neyse konu fazlasıyla dağıldı. Bu yazıyı okuyanlara bu filmi zilemeyi tavsiye ediyorum. Gerçekten güzel bir filmdi. İyi seyirler.

Biterken: Teoman – Kim

Leave a comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create your website with WordPress.com
Get started
%d bloggers like this: