Beddua

Bugüne kadar blogumu hep siyasetten uzak tutmaya çalıştım. Bugünden sonra da bunun için çabalamaya devam edeceğim ben bu blogu siyaset tartışmak için açmadım ve o hale gelmesini de istemiyorum. Ancak dün gece saat 01:00 itibariyle başlayan terörist saldırılar sonucu hayatını kaybeden 26 güvenlik görevlisi için, 26 şehit için bir şeyler demeden edemeyeceğim. Sabah olayı duyduğumdan beri kafam sürekli orada, içim huzursuz. Neden mi? Kardeş kadar yakın büyüdüğümüz teyzemin oğlu Hakkari/Şemdinli’de bir karakolda asker.

Her çatışma haberini, her şehit haberini yürek çarpıntısıyla okur oldum. Kafamda sürekli “Ya onun olduğu yerdeyse?” sorusu. Artık hayatımın bir parçası haline geldi ve eğer haberler ondan değilse oh çeker hale geldik. 26 şehidimize üzülürken ciğerimiz yanarken bir yandan listede adı olmadığı için sevinir hale geldik. Onlarca şehit varken bile böyle bir duruma şükredebiliyorsak, içimizde buruk bir sevinç beliriyorsa yazıklar olsun bize. Ama bizden öte bizi bu hale getirenlere, terör sonucu ölümleri, kayıpları günlük hayatın parçası haline getirenlere yazıklar olsun. Onlar bu ülkenin bütünlüğünü ve güvenliğini korumak için getirildikleri koltuklarda maaşlarını harcarken, benim yaşıtlarım sınırda hayatlarını harcıyor. Ben her geçen gün okulun biteceği ve celbin geleceği güne korkuyla bakıyorum. Vatani görevimize davulla zurnayla, şanla şerefle gitmek yerine korkuyla gitmemize sebep olanlara yazıklar olsun.

Askerliği “yan gelip yatma yeri” olarak gören, yılanın başını küçükken ezmeyen, testi kırıldıktan sonra değil çömlekçi dükkanı dağıldıktan sonra tepki gösterenlere de yazıklar olsun. Ve tabi onlara bu yetkiyi verenlere, bir olumlu maddeyi geçirmek için on olumsuz maddeye “yetmez ama evet” diyenlere yazıklar olsun. Onlara soruyorum bugüne kadar verilen yüzlerce şehit ve bugün verilen 26 şehidimiz de mi yetmez? Bu a mı az geliyor size ey “yetmez ama evet” diyenler.

Terörün olduğu bölgelere en başından teröristlerin en büyük silahı cahilliği engellemek için hizmet götürmeyenlere de yazıklar olsun. Bu cehaletten yararlanıp terörü körükleyen gerek iç gerekse dış kuvvetlereyse söyleyecek tek bir kelimem yok. Allah onları bildiği gibi yapsın.

26 Şehidimize Allahtan rahmet, ailelerine ve yakınlarına ise sabır dilerim.

Son olarak Mehmet Akif Ersoyun çok bilinen bir kaç mısrasını buraya yazmak istiyorum:

“Vurulup tertemiz alnından, uzanmış yatıyor,

Bir hilal uğruna, ya Rab, ne güneşler batıyor!

Ey, bu topraklar için toprağa düşmüş, asker!

Gökten ecdad inerek öpse o pak alnı değer.”

Türk milletinin başı sağolsun!

Leave a comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create your website with WordPress.com
Get started
%d bloggers like this: