Bekar Mutfağı -1 : Nohutlu Pirinç Pilavı

Kimileri pirinç pilavının zor bir yemek olduğunu, kıvamını tutturmanın zor olduğunu söyler aslında kolay yemeklerimizden biri. Pirinç-su dengesini tutturduktan sonra hiç bir sıkıntısı yok. Bu da biraz pirinci tanımaya kalıyor. Yani baldo, kırık, pilavlık vs. gibi çeşitlerin hepsi farklı miktarlarda suya ihtiyaç duyar bu da yemeği bozabilir yanı sıra pirincin markası bile etkili olabiliyor.

Gelelim yemeğimize, önce malzeme listesi : (bekar mutfağı olduğunu unutmayın, konserve gıda ve gerçek domates yerine salça kullanımı had safhada)

– 1,5 su bardağı pirinç (1 kişiye 3 öğün yetiyor genelde)
– 1 su bardağı nohut (konserve)
– sıvı yağ
– tuz
– 2 su bardağı su

Tarifi:

Öncelikle pirinci mümkünse ılık veya sıcak suda yaklaşık 20 dakika ıslatıyoruz. Daha açık anlatmak gerekirse pirinci derince bir tasa koyup, üzerine de örtecek kadar ılık veya sıcak suyu koyup 20 dakika kadar bekliyoruz. Bu arada konservemizden çıkardığımız bir su bardağı nohutu da bol suyla yıkıyoruz. (zira bazı konserveler bol tuzlu olabiliyor) Ardından pirinci süzüyoruz. Tencereye kafi miktarda yağı ve tuzu koyup yağın ısınmasını bekliyoruz. Ardından suyu süzülmüş pirincimizi içine ekleyerek kısa bir süre kavurur gibi çeviriyoruz. (teflon tencere kullanıyorsanız çizmemek için tahta kaşık kullanın.) Pirincimizi bir kaç tur çevirdikten sonra üzerine suyu ve nohutu ekliyoruz. Arada bir dibi tutmasın diye karıştırmak dışında bir müdahale etmeden yüksek ateşte suyun kaynamasını bekliyoruz. Unutmamanız gereken bir nokta da sürekli karıştırmamak. Sürekli karıştırdığınız takdirde lapa gibi olacağı söylentileri var ben hiç denemedim. Su kaynadıktan bir süre sonra bir kısmı pirinç ve nohut tarafından çekilecek bir kısmı ise buhar olup gidecek. İşte o arada pilavın yüzeyinin annemin deyimiyle göz göz olduğu bir kısım var. Bir nevi ayın yüzeyine benziyor pilavın yüzeyi kraterli kraterli. İşte o yapıya sahip olduğunda pilavın altını söndürüp, kapakla tencere arasına sıvıyı emecek bir şey (gazete, kağıt havlu, temiz bir bez) koyup kapağını kapatarak demlenmeye bırakıyoruz. Yaklaşık 15-20 dakika sonra pilavımız mis gibi yenmeye hazır oluyor. Demlenme süresince tencerenin kapağını gereksiz yere açmanın da pilavı bozduğunu duymuştum ama ben denedim bir şey olmuyor. 🙂 Pilav aynı pilav…

Not:  Nohutsuz yapmak isterseniz tarif tamamen aynı sadece su miktarı her bir bardak pirinç için bir buçuk bardak olacak. Bu arada ölçümleri aynı bardakla yapmayı unutmayın. 🙂 Sonra hesap şaşmasın.

Leave a comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create your website with WordPress.com
Get started
%d bloggers like this: